A 2016. év zárásaképp „Konferencia a hatalomról” címmel hirdetett évközi ülést a Doktorok Kollégiumának Ó- és Újszövetségi Szekciója. A tematikus évközi ülésre 2016. december 9-én, a Debreceni Református Hittudományi Egyetemen került sor.
A rendezés feladatát az intézmény Bibliai Teológiai és Vallástörténeti Tanszéke vállalta fel. Az ülés különlegességét az adta, hogy a Doktorok Kollégiumának e két szekciója a rendezvény erejéig összevont biblikus szekcióvá alakult, valamint, hogy a rendhagyó ülés a zárt falak közt zajló műhelymunka helyett nyilvános konferenciaként szélesebb közönség számára is végigkísérhető volt.
A rendhagyó ülésen nyolc biblikus előadás hangzott el, melyek a hatalom kérdéskörének ó- és újszövetségi vetületeit egyaránt vizsgálták. A délelőtti program öt beszámolója a hatalom ószövetségi megjelenésével és természetével foglalkozott. Az ülésszak nyitányaként Karasszon István, a KRE-HTK Ószövetségi Tanszékének vezető professzora az Erő és erőszak héber szemantikai körképének súlypontjait rajzolta meg, majd Hodossy-Takács Előd, a DC főtitkára, illetve a DRHE Bibliai Teológiai és Vallástörténeti Tanszékének vezető docense Hatalomgyakorlás és teológiai értékelés: a deuteronomistától Kálvinig címmel tartott előadást. Ezt követően fiatal debreceni kutatók előadásai következtek: Németh Áron adjunktus a Hatalom és hatalomnélküliség a Zsoltárok könyvében, Jenei Péter vallástanár, posztdoktor kutató Az uralkodói hatalom árnyoldalai az Ószövetségben - A kényszermunka intézménye, ill. Czeglédi Péter Pál református lelkész, doktorandusz A hatalom kelméi - vaskori textíliák kultikus kontextusban témakörökben számoltak be kutatásaikról.
A délelőtti ülésszakot tudományos diszkusszió zárta le, melyet ebédszünet követett.
A délutáni ülésszak három beszámolója a hatalom újszövetségi megjelenésével és természetével foglalkozott. Az ülésszak nyitányaként Pecsuk Ottó, a Magyar Bibliatársulat főtitkára, ill. a KRE-HTK Bibliai Teológiai és Vallástörténeti Tanszékének docense Hatalom és politika az Újszövetségben súlypontjait rajzolta meg. Ezt követően Kókai Nagy Viktor, a DRHE Bibliai Teológiai és Vallástörténeti Tanszékének docense A hatalom kérdése Kálvin első Korinthusi levélhez írt kommentárjában címmel tartott előadást. Végül Hanula Gergely, a PRTA Újszövetségi Tanszékének vezető professzora A hatalom logikája János evangéliumában című előadása zárta a délutáni ülésszakot.
A délutáni ülésszakot tudományos diszkusszió, valamint kötetlen beszélgetés zárta. Az összevont évközi biblikus ülésen az előadó tagok mellett további szekciótagok is részt vettek, a PRTA intézményéből Balla Ibolya és Jaap Doodens docensek csatlakoztak a tudományos műhelymunkához és diszkusszióhoz. Az ülés különlegességét az adta, hogy a Doktorok Kollégiumának e két szekciója a rendezvény erejéig összevont biblikus szekcióvá alakult, valamint, hogy a rendhagyó ülés a zárt falak közt zajló műhelymunka helyett nyilvános konferenciaként szélesebb közönség számára is végigkísérhető volt. Az ülésen a szekciótagok mellett 25-30 fő vett részt, a tematikus konferenciát egyetemi hallgatók, doktoranduszok, valamint regisztrált érdeklődők nyilvánossága előtt zajlott.
Hozzászólások