A Teológus Tavasz Konferencia a Debreceni Református Hittudományi Egyetem és a Magyarországi Református Egyház Doktorok Kollégiumának közös rendezvénye, melynek főszervezője az egyetem Doktorandusz Önkormányzata. A konferencia célja, hogy a reformáció félévezredes évfordulója évében a fiatal generáció méltóképpen emlékezzen meg a reformáció máig ható következményeiről, üzenetéről.
A konferencia megvalósulását a Református Közéleti és Kulturális Központ Alapítvány 700 ezer forinttal támogatta.
A konferencia alcíme: „Újuljatok meg lelketekben és elmétekben” (Ef 4,23) Az egyház megújulása a reformációra emlékezve. Az emlékezésnek célja a jövő építése is. A doktori képzés célja túl a tudományos ismeretek bővítésén valami újnak a prezentálása: új kutatási eredmény felmutatása vagy a réginek új szempontból való megközelítése, esetleg újraértékelése. A konferencián a reformációval és a megújulással kapcsolatos előadások hangoztak el. Személyek reformtevékenysége, korszakok fordulópontot jelentő eredményeinek kiértékelése, tradíciók átértékelése. Igehirdetők korszakalkotó tevékenysége, gyakorlati teológiai újítások. Paradigmaváltások a jogban, politikában, közgazdaság területén. Új szemléletek a neveléstudományban, pszichológiában. Megújulni sokféleképpen lehet, igazán Krisztusban érdemes, ezért választottuk az efézusi levélből származó idézetet a konferencia vezérigéjévé.
A konferencia megnyitóján először dr. Bölcskei Gusztáv, az egyetem rektora köszöntötte a résztvevőket, beszédében utalt a reformáció jelentőségére, amely a hagyományokat nem elvetette, hanem megvizsgálta, átértékelte. Dr. Hodossy-Takács Előd, a Doktorok Kollégiumának főtitkára beszámolt arról a kezdeményezésről, hogy a Kollégiumon belül a tagjelölti státuszt létre akarják hozni a doktoranduszok számára, és ezt az állami képzésben lévők felé is nyitottá teszik. Az egyetem Doktori Iskolájának vezetője, dr. Fazakas Sándor egy Ady Endrétől származó idézettel köszöntötte a konferencia résztvevőit, melynek mondanivalója a ma ifjúságára is érvényes, akik akkor járnak jó úton, ha a tanulás, a kutatás és a dolgozás útját választják szemben az ifjúsági mozgalmakkal, még ha ez nem is olyan látványos, népszerűnek tűnő, de hasznos és eredményes. A konferencia résztvevőit Zila Gábor, az RKK titkárságvezetője a következő igével köszöntötte: „Viseljetek gondot tehát magatokra és az egész nyájra, amelynek őrizőivé tett titeket a Szentlélek” (ApCsel 20,28) Kiemelte, hogy a hívő tudósok – akikre a szellemi őrállói tiszt bízatott – az emberek, intézmények, egyházak és a nemzet javát az Isten előtti számadás felelősségével szolgálják. Az RKK célja olyan események létrejöttének segítése, melyek a múlt gyökeréből táplálkozva kívánnak előre tekinteni és új gondolatokat megfogalmazni. Ezért kapott támogatást a konferencia, mely jó lehetőség arra is, hogy egymás tudásából egy új nézőpont megismerésére jutva, kellő alázattal kutatásainkban is eljuthassunk a megújulásra.
A megnyitót követően két plenáris előadás hangzott el. Dr. Hörcsik Richárd, az egyetem Egyháztörténeti Tanszékének tanszékvezetője „1517-2017. A reformáció hatása napjainkban” címmel, Dr. Pusztai Gabriella, a Debreceni Egyetem Humán Tudományok Doktori Iskola vezetője, a Neveléstudományok Intézetének oktatója „A társadalmi mobilitás egy rejtőzködő mozgatórugója” címmel tartott előadást.
A kétnapos konferencia első napján négy szekcióban több, mint 30 előadás hangzott el. A konferencia ökumenikus nyitottsága megmutatkozott abban, hogy reformátusok mellett evangélikusok, baptisták és katolikusok is jelentkeztek előadóként és résztvevőként. A résztvevők az ország minden részéből, valamint Felvidékről, Partiumból és Erdélyből érkeztek, nemcsak a vallás, ill. hittudomány területéről, hanem bölcsész, természettudományi és műszaki területről is voltak érdeklődők.
A konferencia másodnapján, az un. reformációs körséta programjában Debrecen reformációhoz fűződő emlékhelyeinek megtekintése szerepelt. A körsétát dr. Baráth Béla Levente, az egyetem Tudományos és Művészeti Bizottságának elnöke vezette. Az emlékhelyek között szerepelt a Kollégium épülete, a Nagytemplom, az Emlékkert, a Líciumfa, a Kistemplom és a Szabó Magda emlékszoba. Ez utóbbi a Kollégium Dóczy Gimnáziumában található, amely a napokban a Gulag-vándorkiállításnak is helyet ad, így ezt a kiállítást is volt alkalmuk megtekinteni a résztvevőknek.
Az elhangzott előadásokból konferenciakötetet készül.
Hozzászólások