November 30. és december 11. között Párizsban ülésezik az ENSZ 23. klímakonferenciája. Az esemény a teológiai tudományok művelőit is emlékezteti saját felelősségükre. Ezért a Doktorok Kollégiuma alább néhány tájékoztatót és háttéranyagot közöl.
1. A Teremtés Ünnepe füzet
A dokumentumot az Ökumenikus Teremtésvédelmi Munkacsoport tagjai készítették a Teremtés hetének segédanyagaként. Fő témája az éghajlati igazságosság. A dokumentum az alábbi linken elérhető:
http://www.teremtesunnepe.hu/sajat_fajlok/2015/terhet2015.pdf
2. „Tekerj a felebarátodért” zarándoklat
A „Tekerj a felebarátodért” kezdeményezés az Egyházak Világtanácsa által 2013-ban „Pilgrimage of Justice and Peace” néven meghirdetett, a Párizsi Klímacsúcsra induló gyalogos és kerékpáros zarándoklatok sorába illeszkedik. A kerékpáros zarándoklat észak-dél, kelet-nyugat irányban szeli át Európát, és célja többek között, hogy a helyi gyülekezetek figyelmét is felhívja a klímacsúcs jelentőségére. A zarándoklat saját honlapja az alábbi linken elérhető:
http://www.tekerjafelebaratodert.hu/
3. Az Ökogyülekezeti Mozgalom és a Klímacsúcs
A Magyarországi Református Egyház Ökogyülekezet Mozgalmának honlapján számos, a Párizsi Klímacsúcshoz közvetlenül vagy közvetetten kapcsolódó cikk és felhívás olvasható. A honlap az alábbi linken elérhető:
- Dr. Botos Barbara környezetpolitikus, református vallástanár a „Teremtés hete: változnunk és változtatnunk kell!” című cikke
- IV. Ökogyülekezeti Konferencia
Néhány nappal a Klímacsúcs előtt került megrendezésre a IV. Ökogyülekezei Konferencia, mely egyúttal az Ökogyülekezeti Mozgalom közgyűlése is volt. A konferenciáról a reformatus.hu közölt beszámolót.
- „Párizson innen és túl" - Szalai László Pál református lelkipásztor az IV. Ökogyülekezeti Konferenciával kapcsolatos,a Confessio-ban megjelent cikke.
4. Az Európai Egyházak Konferenciája és a Párizsi Klímacsúcs
- Az Európai Egyházak Konferenciája (CEC) által a 2015. október 12-14. között a németországi Schwerte városában, a környezeti igazságosság témájában rendezett konferencián megfogalmazott nyilatkozat magyar fordítása.
- „Közösségvállalás a Párizsi Klímacsúcsig" - Dr. Kodácsy-Simon Eszter és Dr. Béres Tamás a Klímacsúcsról írott cikke.
- „A párizsi klímaegyezmény a reménység jele"- Az Európai Egyházak Konferenciájának Párizsi Klímacsúccsal kapcsolatos sajtónyilatkozata, valamint annak a Külügyi Iroda által készített magyar fordítása.
5. A „Laudato si” enciklika
A „Laudato si” („Áldott légy”) Ferenc pápa első, 2015. június 18-án közzétett önálló enciklikája, amely a „közös otthon gondozása” alcímet kapta. Az enciklika elsősorban szociális témákról és a társadalmi igazságosság kérdéseiről szól. A teljes szöveg magyar nyelven, nyomtatásban a Szent István Társulat gondozásában jelent meg.
- Az enciklika tartalmának ismertetése Vertse Márta fordításában.
- A teljes szöveg ingyenesen letölthető angol nyelven.
6. Az „Élő bolygónk” kezdeményezés
A kezdeményezést a Nobel-békedíjjal kitüntetett Al Gore, az Egyesült Államok volt alelnöke indította azzal a céllal, hogy egymilliárd aláírást gyűjtsenek össze az Internet segítségével, mely a civil társadalmak részéről már jelentős ösztönző erőt mutatna fel a klímakonferencia részvevői számára ahhoz, hogy valóban komoly előrelépések történjenek a bolygónkat fenyegető ökológiai katasztrófa elkerülése érdekében. A kampány komolyságát jelzi, hogy Ban Ki Mun, az ENSZ főtitkára is a támogatók között van éppúgy, mint Áder János köztársasági elnök.
A kezdeményezés honlapja az alábbi linken elérhető: www.elobolygonk.hu
7. „A veszély valós, az időnk véges, de még változtathatunk" - a Klímacsúcsnak üzent a World Science Forum
A World Science Forum egy kétévente megrendezésre kerülő nemzetközi konferenciasorozat, melyet az UNESCO és a Tudományos Világfórum szervez Budapesten. Célja többek között, hogy a tudomány eredményeinek társadalmilag hasznos alkalmazhatóságát vizsgálja és segítse elő. Az idei ülés a Párizsi Klímacsúccsal kapcsolatos állásfoglalása a Magyar Tudományos Akadémia honlapján elérhető.
8. Ferenc pápa felhívása az ENSZ tagállamaihoz és népeihez
A pápa kenyai látogatása során a közelgő párizsi klímacsúcs kiemelt szerepére utalva kijelentette: az emberiség választás előtt áll, mely szerint fejleszti,vagy elpusztítja környezetét. A pápa egyértelmű összefüggést lát a társadalmi egyenlőtlenségek, a szegénység és a fenyegető környezeti katasztrófa között. E problémákat csak a világ vezetőinek a népek közötti szolidaritáson,egyenlőségen,méltányosságon és igazságosságon alapuló együttműködése oldhatja meg. A pápa kenyai látogatásáról bővebb információk elérhetőek a linkre kattintva.
9. „A Párizsi Klímacsúcs és az egyházak"
A Magyarországi Evangélikus Egyház honlapján remek összefoglaló jelent meg különböző egyházi személyek a Klímacsúcsot megelőzően tett állásfoglalásairól.
A fenti linkgyűjtemény a Párizsi Klímakonferencia ideje alatt, és azt követően is folyamatosan frissül.
Hozzászólások