A Doktorok Kollégiuma 2017. évi, Debrecenben megrendezésre kerülő konferenciáján számos elismert külföldi teológus is előadást tart majd. Az előttünk álló időszakban honlapunkon külön cikkekben szeretnénk röviden bemutatni vendégeinket, valamint a tervezett előadásokat.
Robert Vosloo jelenleg a rendszeres teológia professzora a dél-afrikai Stellenbosch University teológiai fakultásán. Teológiai tanulmányait az előbbi egyetem mellett a University of the Western Cape-en végezte. Emellett tanult Utrechtben (Hollandia) és vendégkutatóként az Egyesült Államokbeli Princeton Theological Seminary-n (1993-ban), valamint a Duke University-n (1998-ban) is megfordult. 1994-ben szentelte lelkésszé a Holland Református Egyház. A Stellenbosch University-n 2005-ben történt kinevezése óta számos egyéb helyen is oktatott, így az Egyesült Államokban, Hollandiában, Németországban, Svédországban és Ausztráliában. Publikációi közül kiemelendő Mary-Anne Plaatjies-Van Huffellel közösen jegyzett könyve, melynek címe „Reformed Churches in South Africa and the Struggle for Justice: Remembering 1960-1990”. Kutatási területe a református teológia, történettudomány, a XX. századi Dél-Afrika egyház- és teológiatörténete, a vendégszeretettel kapcsolatos filozófiai és teológiai álláspontok, valamint Dietrich Bonhoeffer teológiája. Vosloo a fentiek mellett jelenleg a Stellebosch Theological Journal szerkesztője.
Megbékélés és a református örökség Dél-Afrikában
A tanulmány tárgya a dél-afrikai apartheidet követő megbékéléssel kapcsolatos teológiai álláspontok megismerése, különös tekintettel a református tradíció hozzájárulására. Vizsgálja a megbékélés fogalmának tartalmi változásait a demokráciába való átmenet során, ideértve az Igazság és Megbékélés Bizottság („Truth and Reconciliation Commission”) munkáját is. A kutatás megmutatja azt az ívet, melyet bejárva a megbékélés egy ígéretes, jóllehet vitatott és ellentmondásos fogalom maradt. A tanulmány amellett foglal állást, hogy a megbékélésről beszélni nem lehet az igazságról folytatott diskurzus nélkül, amikor a múlt démonaival való szembenézésről van szó. A tanulmány záró részében bemutat néhány olyan református perspektívát, melyek ígéretesek lehetnek a fenti témákról folytatott párbeszéd során.
Hozzászólások